
Air Conditioner Blower
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Sunrise Ventilation System
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Impeller type | Centrifugal |
| Power | 1-10 HP |
| Voltage | 220-480V |
| Airflow | 1000-5000 CFM |
| Dimensions | Variable |
| Usage | HVAC systems, dust collection, ventilation, exhaust |
| Weight | 50-200kg |
| Noise Level | 60-80 dB |
| Features | High airflow, Durable design, Quiet operation, Easy installation, Efficient cooling, Reliable performance |
Company Details
An IntroductionProper passage of air is important is every premises, be it of commercial use or residential. But there are many buildings, structures of which do not allow proper air crossing, in these areas ventilation products are used. To serve ventilation products of various models, we, Sunrise Ventilation System are running our operations. We are a well established company, operating as a manufacturer of Air Cooking Unit, Dust Collector, Exhaust System, MS Ducting, Industrial Air Cooling Filter, PVC Seal, etc. All the creations of our company are reflection of expert engineering, they are developed from material that are of superior grades. In many sizes, designs and models, we are making available our products to fulfill requirements of numerous customers. Further, our company works as a reliable ventilation solution provider by rendering some services. As a serv
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
6
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06CNAPK6588E1ZV
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06CNAPK6588E1ZV
Sonipat, Haryana
Proprietor
Mr. Balkishan
Address
Plot No. 1377-B/1, Garhi Ghasita, Gopal Nagar, Behind Hindu College Sonipat, Haryana, 133001, India
industrial air blower in Sonipat
Report incorrect details




























