
Air Conditioner By Transcold Appliances
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 15000 BTU |
| Dehumidification | 1.80 litres/hour |
| Air Circulation | 635 cubic m/hr |
| Noise Level | 25/50 dB |
| Power Supply | 220/50 V/Hz |
| Weight | 10/35 kg |
| Usage | Room cooling and dehumidification |
| Features | Cooling, Efficient, Quiet, Compact, Dehumidifies |
Product Overview
Key Features
* FUNCTION : COOLING.
* CAPACITY BTU : 15000.
* DEHUMIDIFICATION : 1.80 LITRES PER HOUR.
* AIR CIRCULATION : 635 CUBIC MTR/ HR.
* NOISE LEVEL : 25 db (ID), 50 db (OD).
* POWER SUPPLY : 220/50 V/ HZ.
* NET WEIGHT : 10 KG (ID) , 35 KG(OD).
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Transcold Appliances has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Conditioner in bulk from Transcold Appliances at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AADFT2800Q1ZT
Certification
GERMANY CERTIFICATE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AADFT2800Q1ZT
Bengaluru, Karnataka
PROPRIETOR
Mr. Krishna V. R.
Address
NO. 24, S.Y. NO. 101, FCI Godown Road, Vijinapura, Bengaluru, Karnataka, 560016, India
commercial air conditioner in Bengaluru
Report incorrect details






































