


Abb Power Supply Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Control System | Electronic |
| Rated Insulation Voltage | 500 V |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Components | Transformer, EMI Filter, Rectifier, Output Terminals |
| Features | Short-circuit protection, Overload protection, Compact size |
| Thickness | 45 mm |
| Way | Single |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Current Rating | 5 A |
| Cooling System | Passive |
| Protection Class | Class II |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Cabinet Material | Metal |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Current | 5 A |
| Base Material | Other, Metal alloy |
| Product Type | Other, Power Supply Module |
| Material | Other, Industrial-grade plastic and metal components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61010-1 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Dimension (L*W*H) | 125 mm x 45 mm x 110 mm |
| Application | Industrial Automation and Control Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























