


Abb Power Supply
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Operating Voltage | 85-264V AC |
| Cabinet Material | Powder Coated Steel |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Protection Class | Class I |
| Thickness | 1.2 mm |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Components | Fuse, Terminal Blocks |
| Features | Short circuit protection, Overload protection, Over Voltage Protection |
| Way | Single Phase |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Current | 20A |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Control System | Auto-regulated Voltage Output |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Current Rating | 20A |
| Product Type | Other, Power Supply Unit |
| Material | Other, Metal, Polycarbonate |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Standard | IEC/EN 60950-1 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 47-63 Hz |
| Maximum Output Current | 20A |
| Dimension (L*W*H) | 175 x 125 x 110 mm |
| Application | Industrial Automation, Control Panels |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























