




Abb P3lc Combiner
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Rated Power | According to system configuration |
| Application | Photovoltaic solar power systems |
| Phase | Other, N/A (DC System) |
| Power Factor | N/A (DC output) |
| Rated Current | Dependent on selected model, up to 250A |
| Noise Level | Silent Operation (no moving components) |
| Connector Type | MC4 or similar DC connectors |
| Operating Temperature | -25AdegC to +55AdegC |
| Cooling Method | Natural convection |
| Current Range | Input string current up to 30A each |
| Working Temperature | -25AdegC to +55AdegC |
| Output Type | Other, DC combiner output |
| Output Current | Up to 250A (max) |
| Features | 15, 16 or 24 string input flexibility, integrated fuses, monitoring, SPD, robust enclosure |
| Power Supply | DC input from PV strings |
| Product Type | P3LC COMBINER |
| Output Power | Up to 250A (max total output current) |
| Output Frequency | N/A (DC output) |
| Input Voltage | 1000V DC (max) |
| Voltage Protection | Integrated surge protection (Type II SPD) |
| Efficiency | Greater than 98% |
| Material | Powder coated metallic enclosure (IP65 rated) |
| Storage Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Weight | Approx. 16 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details


































