


Abb Output Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Thickness | Approximately 25 mm |
| Protection Class | Class II |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Components | Solid State Relay Outputs |
| Control System | PLC Integrable |
| Rated Current | 2 A |
| Rated Insulation Voltage | 50 V |
| Cabinet Material | Plastic and Metal |
| Features | Short-Circuit and Overload Protection |
| Base Material | Other, Thermoplastic |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Current Rating | 0.5 A |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Way | 8-way |
| Product Type | Other, Output Module |
| Material | Other, Plastic and Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC/EN 61131-2 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5 A per channel |
| Dimension (L*W*H) | 120 x 50 x 25 mm |
| Application | Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details




























