


Abb Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Single module, flat panel |
| Rated Insulation Voltage | 500V |
| Features | Shock-proof, UV-stabilized, Rust-free, Smooth operation |
| Rated Current | 16A |
| Connectivity Type | Wired |
| Control System | Manual |
| Operating Voltage | 220-240V AC |
| Current Rating | 16A |
| Way | 1-Way |
| Protection Class | Class II |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Components | Modular switch module, mounting frame |
| Thickness | 8 mm |
| Rated Operation Voltage | 240V AC |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Base Material | Other, Flame Retardant Polycarbonate |
| Product Type | Other, ABB Modular Switch |
| Material | Other, Polycarbonate (PC) |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IS/IEC standards |
| Surface Color | White |
| Rated Voltage | 240V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 16A |
| Dimension (L*W*H) | 86 mm x 86 mm x 47 mm |
| Application | Residential and commercial electrical fittings |
| IP Rating | Other, IP20 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details


























