


Abb Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Flush Mount |
| Components | Switch Module |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Features | Fire retardant, Shock proof, Anti-bacterial |
| Current Rating | 10A |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Control System | Manual |
| Thickness | 16 mm |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Operating Voltage | 220-250V AC |
| Rated Current | 10A |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Protection Class | Class II |
| Way | 1 Way |
| Rated Operation Voltage | 250V |
| Rated Insulation Voltage | 500V |
| Product Type | Other, Modular Switch Module |
| Material | Other, Polycarbonate (PC) |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 60669-1:2017 |
| Surface Color | White |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 10A |
| Dimension (L*W*H) | 25mm x 50mm x 16mm |
| Application | Commercial and Residential Electrical Wiring |
| IP Rating | Other, IP20 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details


























