


Abb G4001 - Material: Fiber
Price: 25800.00 INR
(25800.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Sensor Type | Current, Voltage, Temperature Sensors |
| Automation Grade | Automatic |
| Remote Control | Yes |
| Features | Multi-parameter monitoring, Fault recording, Event logging, LCD Display, Password Protection |
| Cable Length | Configurable; standard 1 meter |
| IP Rating | IP54 |
| Connectivity Type | Ethernet, Serial |
| Load Capacity | Up to 32A (Varies by model) |
| Application | Motor Protection, Automation Control Panels |
| Processor Type | Industrial Grade Microcontroller |
| Speed Range | Programmable |
| Drive Type | Soft Starter / Direct Online |
| Mounting Type | DIN Rail / Panel Mount |
| Control Type | Microprocessor Based |
| Weight | 850g |
| Screen Size | 4.3 Inch Display (Graphical LCD) |
| Phase | Single Phase/Three Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | FIBER |
| Power | 24 V DC, 230 V AC (Input) |
| Temperature | -20C to +55C |
| Voltage | 110/230 V AC |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIREMENT |
| Main Export Market(s) | Western Europe, North America, South America, Australia, Middle East, Eastern Europe, Central America, Africa, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Brand Name | ABB |
| Price | 25800.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
USED AND SPARE
ABB G4001
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac power supplies in Bhavnagar
Report incorrect details











































