



Abb Flowmeter Process Master
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Rated Insulation Voltage | 2.5 kV |
| Components | Sensor, transmitter, display unit, cables |
| Cabinet Material | Aluminum casting |
| Cover Material | Other, Aluminum alloy |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC / 230 V AC |
| Features | Bidirectional flow measurement, empty pipe detection, accuracy A+- 0.2%, maintenance free |
| Panel Type | Digital display panel |
| Rated Current | 0.5A |
| Thickness | Standard industry dimensions (customizable by size) |
| Way | 2-way (bidirectional measurement) |
| Protection Level | Other, IP67 / IP68 (optional) |
| Connectivity Type | 4-20mA, HART, Modbus, Profibus |
| Protection Class | Class I |
| Operating Voltage | 24 VDC / 230 VAC |
| Base Material | Stainless Steel |
| Cooling System | Air cooled (passive) |
| Control System | Microprocessor based |
| Current Rating | 20 mA (output signal) |
| Product Type | Other, Electromagnetic Flowmeter |
| Material | Other, Stainless Steel, PTFE lining |
| Surface Finish | Other, Smooth powder coated |
| Standard | IEC / ISO 9001 Certified |
| Surface Color | Other, Silver/Blue |
| Rated Voltage | 24 V DC, 110/230 V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 20 mA (max analog output) |
| Dimension (L*W*H) | Varies with model (e.g. 220 x 200 x 310 mm) |
| Application | Industrial process measurement, water and wastewater |
| IP Rating | Other, IP67/IP68 |
| Display Type | Other, LCD / LED digital display |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details


























