


Abb Flowmeter Process Master
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Operating Voltage | 24V DC / 110-230V AC |
| Control System | Microprocessor based |
| Rated Insulation Voltage | 250V |
| Connectivity Type | 4-20 mA, HART, Modbus, Profibus, Pulse Output |
| Protection Level | Other, IP67 / IP68 |
| Components | Sensor, Transmitter, Terminal, Display |
| Cover Material | Other, Stainless Steel / Polycarbonate |
| Base Material | Other, Stainless Steel / Carbon Steel |
| Features | Bidirectional measurement, Empty pipe detection, Multiple outputs, Intuitive menu navigation |
| Current Rating | 4-20 mA output |
| Cabinet Material | Stainless Steel / Coated Steel |
| Way | 2-way |
| Cooling System | Air-cooled, Natural convection |
| Thickness | Standard variant, refer datasheet |
| Rated Operation Voltage | 24V DC / 110-230V AC |
| Panel Type | Remote / Compact |
| Protection Class | Class I |
| Product Type | Other, Electromagnetic Flowmeter |
| Material | Other, Stainless Steel / Carbon Steel (Wetted parts: Stainless Steel) |
| Surface Finish | Other, Electropolished / Painted |
| Standard | ISO 9001, IEC/EN standard |
| Surface Color | Other, Blue / Silver |
| Rated Voltage | 24V DC / 110-230V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 20 mA |
| Dimension (L*W*H) | Dependent on line size (e.g., DN50: 350A--220A--250 mm) |
| Application | Process Industry, Chemical, Water, Wastewater |
| IP Rating | Other, IP67 / IP68 |
| Display Type | Other, LCD Display |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details


























