
Atv340u75n4e-variable Speed Drive, Altivar Machine Atv340, 7.5kw, Heavy Duty, 400v, 3 Phases, Ethernet - Dimension (L*w*h): 270 Millimeter (Mm)
Price: 63100.74 INR / Piece
(53475.20 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
63100.74 INR / Piece
Weight :
2.40 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Mounting Type | WALL MOUNT |
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | YES |
| Connector Type | 3 RJ45 |
| Power Rating | 7.5KW |
| Product Type | Variable speed drive |
| Application | Machine |
| Protection Level | IP65 |
| Frequency (MHz) | 60 Hertz (HZ) |
| Dimension (L*W*H) | 270 Millimeter (mm) |
| Rated Voltage | 400 Volt (V) |
| Weight | 3 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 YEAR |
| Phase | THREE PHASE |
| Rated Current | 24 Ampere (amp) |
| Connection Type | Screw terminal, clamping capacity: 4...6 mm for DC bus Screw terminal, clamping capacity: 0.2...2.5 mm for control Screw terminal, clamping capacity: 1.5...6 mm for motor Screw terminal, clamping capacity: 2.5...6 mm for line side |
| Frequency | 60 Hertz (HZ) |
| Payment Terms | Paypal, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 20 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | schneider |
| Price | 53475.20 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Shipping Rate | 350.00 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Weight | 2.40 Kilogram |
| MRP | 63100.74 INR |
| Pkg Box Length | 23.10 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 27.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 12 |
| Pkg Box Breadth | 11.00 cm |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
26
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07KABPK2405Q1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Wallet & UPI, Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07KABPK2405Q1ZE
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Mukesh Singh
Members since
2 Years
Address
Plot No. 17, 2ND Floor, Patparganj Industrial Area, Delhi, Delhi, 110092, India
variable speed drives in Delhi
Report incorrect details

























