
Atv340d37n4e-variable Speed Drive, Altivar Machine Atv340, 37kw, Heavy Duty, 400v, 3 Phases, Ethernet - Color: Black
Price: 141252.23 INR / Piece
(119705.28 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
141252.23 INR / Piece
Weight :
28.40 Kilogram
1 Pack Contains :
2
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connector Type | 3 RJ45 |
| Operating Temperature | 60 Celsius (oC) |
| IP Rating | IP20 |
| Color | BLACK |
| Mounting Type | WALL MOUNT |
| Shape | RECTANGLE |
| Power Rating | 37KW |
| Product Type | Variable speed drive |
| Application | Machine |
| Frequency (MHz) | 60 Hertz (HZ) |
| Output Type | Relay outputs R1A Relay outputs R1C electrical durability 100000 cycles Relay outputs R2A Relay outputs R2C electrical durability 100000 cycles |
| Dimension (L*W*H) | 213 Millimeter (mm) |
| Rated Voltage | 480 Volt (V) |
| Weight | 28 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1YEAR |
| Input Voltage | 380 Volt (V) |
| Phase | THREE PHASE |
| Rated Current | 74 Ampere (amp) |
| Connection Type | Screw terminal, clamping capacity: 0.75...1.5 mm for control Screw terminal, clamping capacity: 35...50 mm for line side Screw terminal, clamping capacity: 35...50 mm for DC bus Screw terminal, clamping capacity: 50 mm for motor |
| Frequency | 60 Hertz (HZ) |
| Payment Terms | Paypal, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 36 Per Week |
| Delivery Time | 4 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 2 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 59 |
| Shipping Type | actual |
| Price | 119705.28 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 26.20 cm |
| Pkg Box Breadth | 21.30 cm |
| Weight | 28.40 Kilogram |
| Brand Name | SCHNEIDER |
| Pkg Box Height | 66.00 cm |
| Color | BLACK |
| Shipping Rate | 1700.00 |
| MRP | 141252.23 INR |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
26
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07KABPK2405Q1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Wallet & UPI, Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07KABPK2405Q1ZE
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Mukesh Singh
Members since
2 Years
Address
Plot No. 17, 2ND Floor, Patparganj Industrial Area, Delhi, Delhi, 110092, India
variable speed drives in Delhi
Report incorrect details























