





Atv12h037m2-variable Speed Drive, Altivar 12, 0.37kw, 0.55hp, 200 To 240v, 1 Phase, With Heat Sink - Application: Simple Machine
Price: 9246.69 INR / Piece
(7836.18 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
9246.69 INR / Piece
Weight :
0.70 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 60 Celsius (oC) |
| Connector Type | 1 RJ45 |
| Color | BLACK/WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | Variable speed drive |
| Power Rating | 0.37KW |
| Application | Simple machine |
| Frequency (MHz) | 60 Hertz (HZ) |
| Output Type | 1 |
| Rated Voltage | 240 Volt (V) |
| Weight | 700 Grams (g) |
| Warranty | 1YEAR |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Frequency | 60 Hertz (HZ) |
| Rated Current | 2.4 Ampere (amp) |
| Payment Terms | Paypal, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 60 Per Week |
| Delivery Time | 4 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Color | BLACK/WHITE |
| Pkg Box Length | 12.30 cm |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Height | 71.00 cm |
| Weight | 0.70 Kilogram |
| MRP | 9246.69 INR |
| Price | 7836.18 INR (Approx.) |
| Shipping Rate | 42.00 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 70 |
| Pkg Box Breadth | 14.10 cm |
| Brand Name | SCHNEIDER |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
26
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07KABPK2405Q1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Wallet & UPI, Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07KABPK2405Q1ZE
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Mukesh Singh
Members since
2 Years
Address
Plot No. 17, 2ND Floor, Patparganj Industrial Area, Delhi, Delhi, 110092, India
variable speed drives in Delhi
Report incorrect details

























