





Atv12h018m2-soft Starter For Asynchronous Motor, Altistart 22, Control 230v, 230 To 440v, 11 To 22kw - Application: Simple Machine
Price: 8932.45 INR / Piece
(7569.87 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
8932.45 INR / Piece
Weight :
0.70 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connector Type | 1 RJ45 |
| Operating Temperature | 70 Celsius (oC) |
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | YES |
| Product Type | Variable speed drive |
| Power Rating | 0.18KW |
| Application | Simple machine |
| Frequency (MHz) | 60 Hertz (HZ) |
| Weight | 700 Grams (g) |
| Rated Voltage | 240 Volt (V) |
| Warranty | 1YEAR |
| Phase | ONE PHASE |
| Frequency | 60 Hertz (HZ) |
| Rated Current | 1.4 Ampere (amp) |
| Payment Terms | Paypal, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 70 Per Week |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Breadth | 14.30 cm |
| Packsize | 1 |
| MRP | 8932.45 INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 12 |
| Pkg Box Length | 10.20 cm |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Height | 72.00 cm |
| Shipping Rate | 42.00 |
| Price | 7569.87 INR (Approx.) |
| Weight | 0.70 Kilogram |
| Brand Name | SCHNEIDER |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
26
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07KABPK2405Q1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Wallet & UPI, Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07KABPK2405Q1ZE
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Mukesh Singh
Members since
2 Years
Address
Plot No. 17, 2ND Floor, Patparganj Industrial Area, Delhi, Delhi, 110092, India
variable speed drives in Delhi
Report incorrect details

























