
Variable Frequency Drive Inverter
Price: 12500.00 INR / Piece
(12500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Overheating Protection | YES |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Efficiency | High Efficiency |
| IP Rating | IP20 |
| Color | Grey |
| Operating Temperature | -10C to 50C |
| Power Factor | Suitable for 7 HP |
| Product Type | Variable Frequency Drive Inverter |
| Application | Machine Tools, Wood Making Machines, Material Handling, Packaging & Printing Machines, Ceramic Machines |
| Protection Level | Other, Overload, Short-Circuit, Overvoltage, Undervoltage Protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 380-480 V |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 380-480 V |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Price | 12500.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | RBA OPTISYNC PRIVATE LIMITED |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Color | Grey |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Introducing RBA Optisync Private Limited, your gateway to customized automation solutions that revolutionize the way you operate and monitor your manufacturing processes. With our unwavering focus on customization, we bring you the end-to-end automation, starting from Sensing to Monitoring, making it future ready with IoT support. Our user-friendly control panels and SCADA monitoring systems, make operations and monitoring a breeze, allowing you to effortlessly navigate the world of automation.
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AANCR5533K1Z1
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AANCR5533K1Z1
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Gaurav Patel
Members since
8 Years
Address
B/57-60 Satya-2 Industrial Park, Bhuvaladi Road, Kathwada, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
variable frequency drive inverter in Ahmedabad
Report incorrect details





























