
Variable Displacement Piston Pump - High-quality Materials, Advanced Technology | High Operational Fluency, User-friendly Interface
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Unique Earthmoving Hydrotech
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50/60 Hz |
| Flow Rate | 10-120 L/min |
| Noise Level | a%0$?70 dB |
| Theory | Other, Axial Piston Pump |
| Inlet/Outlet | G1 Threaded |
| Voltage | 220V / 380V |
| Max Suction | 5 meters |
| Working Temperature | -20AdegC to +80AdegC |
| Discharge Pressure | High Pressure Output |
| Control System | Hydraulic Control |
| Features | Low Noise, High Efficiency, Variable Flow |
| Mounting Type | Horizontal Foot Mounted |
| Head Size | Up to 200 meters |
| Caliber | 25 mm |
| Speed | 1500-1800 rpm |
| Material | High-strength Alloy Steel |
| Structure | Other, Variable Displacement Axial Piston |
| Power | Other, 2.2 kW - 30 kW |
| Standard | ISO 9001 Certified |
| Fuel Type | Other, N/A (Electric Powered) |
| Pressure | Other, Up to 350 bar |
| Usage | Other, Industrial Hydraulic Systems |
| Application | Other, Machinery, Construction, Injection Molding |
| Suction Type | Positive displacement suction |
| Seals Type | NBR / FKM |
| Priming | Self-priming |
| Pump Type | Other, Variable Displacement Piston Pump |
| Capacity | Customized Available |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07NDAPK7444E1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07NDAPK7444E1ZE
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
BUSSINUS
Mr S,t T Imam
Members since
11 Years
Address
Ground Floor, House No. 720, Block-Y, JJ Colony, Nearby Goldy Public School, Mangol Puri, Delhi, Delhi, 110039, India
variable displacement pump in Delhi
Report incorrect details








































