
Variable Attenuators
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5 Piece
In Stock
Product Specifications
| Interface | Manual rotary adjustment |
| Features | Low VSWR, precision attenuation, durable metal body, compact size |
| Thermal Conductivity | Standard |
| Display Type | Other, No Display |
| IP Rating | IP21 |
| Usage | RF/Microwave circuit testing, signal level adjustment |
| Output | RF/Coaxial Connector (BNC/N-type/SMA optional) |
| Operating Temperature | -20C to +55C |
| Components | Rotary knob, precision resistor network, shielded enclosure |
| Response Time | Instantaneous, mechanical operation |
| Input | RF/Coaxial Connector (BNC/N-type/SMA optional) |
| Resolution | 1 dB steps |
| Power Supply | Not Required (Passive device) |
| Power Source | External DC |
| Product Type | Variable Attenuator |
| Application | Laboratory, Wireless Communication, Signal Processing |
| Rated Voltage | 50V max |
| Supply Voltage | 5V DC |
| Size | 94 x 28 mm |
| Dimension (L*W*H) | 94 mm x 28 mm x 28 mm |
| Function | Adjustable signal attenuation for RF circuits |
| Color | Silver |
| Weight | Approx. 80g |
| Thickness | 28 mm |
| Capacity | Up to 30 dB attenuation |
| Current Rating | 1A max |
| Frequency | DC-2.5 GHz |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VIDYUT YANTRA UDYOG has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronic Products & Components in bulk from VIDYUT YANTRA UDYOG at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
1974
GST NO
09AMXPG1075C1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AMXPG1075C1ZY
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms. Aishwarya Jain
Address
Gurudwara Road, Modinagar, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201204, India
Report incorrect details




























