
Vane Pumps (Parker)
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Cast iron |
| Dimensions | 150x100x80 mm |
| Weight | 5 kg |
| Flow rate | 10 lpm |
| Pressure | 200 bar |
| Speed | 1500 rpm |
| Mounting | VP5 flange |
| Features | High pressure, VP5 flange, High-low pressure, Industrial standard, Reliable operation, Durable design, Efficient transfer |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Laxmi Hydraulic Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pumps & Pumping Equipment in bulk from Laxmi Hydraulic Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1975
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Manish Bansal
Address
Shop No.- 4, Shiv Mandir Building, Old Bus Stand, Tri Nagar, Delhi, Delhi, 110035, India
vane pump in Delhi
Report incorrect details








































