
Vane Digital Anemometer
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Temperature Resistance | Up to 50AdegC |
| Display Type | LCD Display |
| Accuracy | A+-2% or A+-0.1 m/s |
| Speed Range | 0.4 aEUR" 30 m/s |
| Features | Data Hold, Backlit Display, Auto Power Off, Low Battery Indicator |
| Control Type | Manual Buttons |
| Shape | Handheld |
| Power Supply | Battery Operated |
| Type | Other, Vane Digital Anemometer |
| Dimension (L*W*H) | 180 mm x 70 mm x 40 mm |
| Equipment Type | Digital Anemometer |
| Equipment Materials | ABS Plastic Body |
| Power | 1 x 9V Battery |
| Voltage | 9V DC |
| Material | High Impact ABS |
| Application | Measurement of Air Velocity, Wind Speed, Temperature |
Company Details
One Stop Solution for Industrial Needs Anemometer, Light Meter, Sound Level meters, Vibration meters, Lux Meters, UV Meter, Coating Thickness , Test & Measuring Instruments, NDT Equipments, Pneumatic Cutters, Nippers, Blades, Air Hoist , Multimeters, Clamp Meters, Verniers, Thermometers
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Producer
Employee Count
3
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36ALLPM4318H1ZZ
Certification
ISO : 9001 :: 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ALLPM4318H1ZZ
Hyderabad, Telangana
Chief Consultant
Mr M.r.v. V. Prasad
Members since
12 Years
Address
No. 001, Priya Enclave, Beside E-Seva, Road No. 9, Snehapuri Colony, Nacharam, Hyderabad, Telangana, 500076, India
digital anemometers in Hyderabad
Report incorrect details




































