
Vacuum Cleaner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Code | 8.406.0010 |
| Model | SV 3000B |
| Heater Power | 1700 Watts |
| Vacuum Motor | 1200 Watts |
| Max Pressure | 4.5 Bar |
| Steam Production | 3 Kg/H |
| Temperature | 148 °C |
| Water Tank | 1.5 Liters |
| Detergent Tank | N/A |
| Dimensions | 55x39.5x50.5 cm |
| Weight | Range: 5-10 kg |
| Material | Plastic/Metal |
| Power Supply | 220-240V |
| Usage | Floor, upholstery and carpet cleaning |
| Features | Steam cleaning, Deep cleaning, Powerful suction, Easy use, Versatile |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Inventa Cleantec Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from Inventa Cleantec Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
200
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAACI6863N1ZY
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAACI6863N1ZY
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Sales Co-ordinator
Ms Nisha Chauhan
Address
C- 31, Sector- 63, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
industrial vacuum cleaners in Noida
Report incorrect details
































