
Silver Vacuum Oven
Price: 2800 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital LED |
| Test Range | Programmable temperature range |
| Product Type | Vacuum Oven |
| Specimen Size | Varies by shelf size |
| Max Height | Approx. 510 mm |
| Gas Pressure | Up to 0.1 MPa |
| Features | Stainless steel chamber, toughened glass door, adjustable shelves, programmable controls |
| Application | Laboratory drying, sterilization, and curing |
| Resolution | 0.1AdegC |
| Power Supply | 220/230 V AC, 50 Hz |
| Equipment Type | Vacuum Oven |
| Response Time | Rapid heating, typically < 30 min to max temp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Color | Silver |
| Usage | Laboratory |
| Operating Voltage | 220/230 V |
| Mounting Type | Benchtop |
| Voltage | 220/230 Volt (v) |
| Humidity | Ambient |
| Temperature | Ambient to 250AdegC |
| Measuring Range | 0 to -0.1 MPa (vacuum gauge) |
| Interface Type | Analog vacuum gauge, digital temp controller |
| Port Size | 25 mm diameter vacuum port |
| Accuracy | A+-1AdegC |
| Capacity | 27 litres |
| Machine Weight | Approx. 30 kg |
| Control Mode | Digital PID Controller |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 10-15 Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Box. |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Central America, Africa, Middle East, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
1998
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAAHU5344P1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAAHU5344P1ZO
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Umesh Gupta
Members since
9 Years
Address
4375, Science Market, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
scientific lab equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details







































