


Vacumm Cleaner
Price: 17700.00 INR / Unit
(15000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
17700.00 INR / Piece
Weight :
8.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Noise Level | <72 dB |
| Theory | Other, Cyclone Separation |
| Mounting Type | Wheeled |
| Inlet/Outlet | 38mm / 32mm |
| Working Temperature | 0C to 40C |
| Caliber | Industrial |
| Features | Blower Function, Overload Protection, Washable Filter |
| Head Size | Standard |
| Max Suction | 220 mbar |
| Voltage | 220V AC |
| Flow Rate | 53 L/s |
| Control System | Manual |
| Speed | 2850 RPM |
| Discharge Pressure | Low |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | ABS Plastic & Stainless Steel |
| Structure | Other, Portable Canister |
| Power | Other, 1200W |
| Standard | ISO 9001:2015 |
| Fuel Type | Other, Electric |
| Pressure | Other, High |
| Usage | Other, Floor Cleaning |
| Application | Other, Industrial & Commercial Cleaning |
| Suction Type | Wet & Dry |
| Seals Type | Rubber Gasket |
| Priming | Automatic |
| Pump Type | Other, Vacuum Motor |
| Capacity | 30 Liters |
| Delivery Time | 1 Days |
| Stock Quantity | 30 |
| Pkg Box Height | 30.00 inches |
| Pkg Box Length | 15.00 inches |
| Price | 15000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| MRP | 17700.00 INR |
| Brand Name | TRISS |
| Weight | 8.00 Kilogram |
| Pkg Box Breadth | 18.00 inches |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | actual |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
An IntroductionTrinity Sales & Services, launched in the year 2002, has attained specialization in offering a huge collection of high end garage equipments and car care products to aid servicing as well as repairing of all types and brands of light commercial vehicles and cars. Operating from Dahisar (E), Mumbai, India with a team of professionals and high tech production facilities, we have been offering quality solutions. Today, we have become a major manufacturer, importer, exporter, wholesaler/distributor, trader and supplier of dependable garage equipment and products such as 4 Gas Analyzer, Computerized Wheel Aligner, Computerized Wheel Balancer, Computerized Injector Cleaner & Tester, High Pressure Car Washer, Electro Pneu
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AIOPP1041Q1ZP
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AIOPP1041Q1ZP
Mira Bhayandar, Maharashtra
CEO
Mr. Tushar Yogesh Parmar
Members since
1 Years
Address
Unit 5 6 & 7, Gulmohar Building, Agarwal Greenways Complex, Mira Road Mira Bhayandar, Maharashtra, 401104, India
Report incorrect details
































