



Vacon Pc00461d Drive Control Card
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Vacon
In Stock
Product Specifications
| Components | Integrated Circuits, Capacitors, Resistors, Connectors |
| Protection Level | Other, Standard PCB protection |
| Control System | Microcontroller based |
| Panel Type | Control card |
| Thickness | 1.6 mm |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Base Material | Other, FR-4 epoxy glass |
| Cooling System | Natural air cooling |
| Connectivity Type | Pin connectors |
| Protection Class | Class II |
| Current Rating | 2A |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Features | Original Vacon drive card, precise control, compact design, easy replacement |
| Rated Insulation Voltage | 250V |
| Cover Material | Other, None (Open board) |
| Way | Single way |
| Rated Current | 2A |
| Product Type | Other, Drive Control Card |
| Material | Other, High quality PCB (Printed Circuit Board) |
| Surface Finish | Other, Solder mask coated |
| Standard | OEM (Original Equipment Manufacturer) |
| Surface Color | Green |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | Up to 50 MHz |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | 185 mm x 100 mm x 20 mm |
| Application | VACON drive control and automation |
| IP Rating | Other, IP00 (unsealed) |
| Display Type | Other, No display |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
control card in Bhavnagar
Report incorrect details





































