


Vaccum Pump
Price: 250000.00 INR / Piece
(250000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | Electric |
| Accuracy | 2% |
| Feature | High Suction Efficiency, Low Noise, Portable |
| Temperature Range | -30C to +150C |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Measurement Range | 0.1 mbar to 900 mbar |
| Capacity | 60 L/min |
| Core Components | Motor, Pump Head, Valve |
| Model No | VP-60 |
| Equipment Materials | Cast Iron, Stainless Steel |
| Type | Oil-Sealed Rotary Vane |
| Usage | Industrial Laboratory, Research |
| Display Type | Analog Gauge |
| Dimension (L*W*H) | 430 x 180 x 230 mm |
| Weight | 28 kg |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Price | 250000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | MARKEN HEALTHTECH LIMITED |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
250
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AARCM9404E1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AARCM9404E1Z7
Nashik, Maharashtra
COO
Mr Marken Healthtech Limited
Members since
3 Years
Address
Street No.17, Shed No.1, Plot No.93/1, Satpur, Nashik, Maharashtra, 422007, India
vacuum pump in Nashik
Report incorrect details




























