
Vaccum Pump - Application: Cryogenic
Price: 6000.00 INR / Piece
(6000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Power | 1/2 HP |
| Voltage | 220V |
| Vacuum level | 29.5 inHg |
| Dimensions | 30x20x15 cm |
| Weight | 5kg |
| Oil capacity | 150ml |
| Features | High vacuum, Durable design, Easy operation, Automotive use, Portable, Reliable performance, Cost effective |
| Theory | Vacuum Pump |
| Color | Blue |
| Product Type | Vaccum Pump |
| Usage | Air Pump, Water |
| Application | Cryogenic |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cash Against Delivery (CAD) |
| Supply Ability | 200 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | Packed In As per Industry Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Color | Blue |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 55 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price | 6000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | SHRI SAIKRUPA ENGG WORKS |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Material-Stainless Steel
Usage/Application-Automotive
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHRI SAIKRUPA ENGG WORKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Pumps & Pumping Equipment from SHRI SAIKRUPA ENGG WORKS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AARPB0480C2Z0
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AARPB0480C2Z0
Thane, Maharashtra
Proprietor
Mr. Pratap Bhose
Address
NB - 04, Deepranjan Indl Estate, Pokharan Road No.1, Upvan, Thane, Maharashtra, 400606, India
vacuum pump in Thane
Report incorrect details
































