
Upvc Profiles For Windows - Color: White/ Ivory/brown/coffee/gray /Green Or Customized Colors
Price: 80000 INR / Ton
Get Latest Price
MRP:
100000.00 INR / Pieces
Minimum Order Quantity :
50000 Ton
Brand Name :
Winstar
Weight :
7.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | White/ Ivory/brown/coffee/gray /Green or customized Colors |
| Type | UPVC Profiles |
| Material | UPVC |
| Size | 58*8*8cm |
| Weight | 7 Kilograms (kg) |
| Thickness | 88 |
| UV Resistant | Yes |
| FOB Port | Shanghai/Qingdao |
| Payment Terms | Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union |
| Supply Ability | 50000 Per Day |
| Delivery Time | 25 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Boxes |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE ISO |
| Shipping Type | order_percent |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | Winstar |
| Weight | 7.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 80000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Pieces |
| Shipping Rate | 15.00 |
| Price Type | fixed |
| MRP | 100000.00 INR |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 50005 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 5.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Color | White/ Ivory/brown/coffee/gray /Green or customized Colors |
| Pkg Box Breadth | 8.00 cm |
| Pkg Box Length | 58.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
UV-resistant to prevent fading and discoloration
Effective sound insulation for a quieter indoor environment
Low maintenance with easy cleaning and upkeep
Lightweight yet sturdy for simple installation and handling
Water and moisture-resistant to avoid warping, rotting, or swelling
Corrosion-resistant, ideal for humid and coastal regions
Available in multiple colors, finishes, and designs for customization
Eco-friendly and recyclable material for sustainable construction practices
Company Details
Jiangyin Winstar Plastic Co.,Ltd located at Jiangsu Province ,China. Our Main products is UPVC profiles for window doors , with wide range series of upvc window doors system , such as 55/60/62/65/70/80/82/88/92/95/108/112mm series with difference thickness and color . With upvc extrusion capacity of 100 tons per day , we are leading manufacturer of upvc profiles in China. We accept customized brand of upvc profiles , with competitive price and fast delivery.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
100
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
CE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jiangyin, Jiangsu
Director
Mr Swfit Zhang
Members since
3 Years
Address
1625th, Xicheng Rd, Jiangyin, Jiangsu, 214423, China
upvc profiles in Jiangyin
Report incorrect details



























