
Upvc Pipe - 10 Bar Pressure Rating, 60 Degrees Celsius Temperature Rating, White Color | Is 14778 Certified, Ideal For Water Supply And Drainage
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
Brand Name :
Astral/finolax/supreme
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Diameter Range | 15-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Length | 6m |
| Standards | IS 4985 |
| Usage | Water distribution networks, irrigation systems and plumbing applications |
| Features | Durable pipes, Corrosion resistant, Lightweight material, Easy installation, Long lifespan, Water supply, Chemical resistant |
| Supply Ability | 2000 Per Week |
| Delivery Time | 3-6 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Industrial Hardware is engaged in the business of fabricating and supplying high-quality products for commercial and residential usage. Incorporated in 2017, we are a prestigious firm operating as a manufacturer and supplier in the domain of hardware. Our product range comprises Sintex Water Tank, Gasket Sheet, Berger Luxol Paint, Tata Round Black Pipes, Astral Pipe, And Fittings, Brass Water Meter, etc. Made using the highest-grade raw materials, these products are supplied to various businesses. These products are essentially used for construction projects as well as for renovation of infrastructures, therefore, their demand is ever-increasing in the market.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ARKPT2497H1ZA
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ARKPT2497H1ZA
Ankleshwar, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Vijay Patel
Address
Shop No.GF-9/19, Center Square, B/h, Sardar Patel Complex, Opp. Dr.Back Company GIDC, Ankleshwar, Gujarat, 393001, India
Report incorrect details

































