
Upvc Pressure Pipe
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Diameter Range | 20-150mm |
| Wall Thickness | Schedule 40 |
| Length | 6m |
| Usage | Irrigation, water supply, industrial applications |
| Standard | IS 4985 |
| Features | High Pressure, Abrasion Resistant, Thermal Insulation, Lightweight, Cost Effective, Long Life |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Corrugated boxes packaging and customization also available in packing terms. |
| Main Domestic Market | Delhi, Haryana, Uttar Pradesh |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Shyam Chandak
Address
Plot No-4/4, Prakash Industrial Estate, Sahibabad, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201005, India
Report incorrect details


























