
Upvc Plastic Pipe Fitting
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 20-50mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-40°C |
| Standard | IS |
| Usage | Plumbing and irrigation systems |
| Features | Durable, Chemical resistant, Economical, Easy install |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD) |
| Delivery Time | within 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bombay Electrical & Hardware Stores has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Bombay Electrical & Hardware Stores at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Vinod Kumar
Address
Shop No. 2, Chatter Daiya Apartment, Hira Nagar, Surat, Gujarat, 395010, India
Report incorrect details
































