
Upvc Plain Casing Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Blue |
| Diameter Range | 20-100 mm |
| Wall Thickness Range | 2-10 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Length | 6 m |
| Usage | Borewell submersible motor protection |
| Features | Durable pipes, Low maintenance, Various sizes, Cost effective, Borewell safe |
Product Overview
Key Features
Upvc Plain Casing Pipes
Owing to our wide experience in this domain, our company is counted among the foremost manufacturers and suppliers of Upvc Plain Casing Pipes. At our manufacturing unit, only high grade of materials is used to manufacture these plain casing pipes. Our world class quality range of Upvc Plain Casing Pipe requires minimum maintenance and is widely used in bore wells to safeguard submersible motors. Available in various sizes, our pipes are offered to the clients at reasonable prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DURGAPUR POLYMERS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from DURGAPUR POLYMERS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AABCD0159P1ZC
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AABCD0159P1ZC
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Deputy Manager Sales
Mr. Prasun Bhattacharjee
Address
F-16, Kamalaya Centre, 156A, Lenin Sarani, Kolkata, West Bengal, 700013, India
Report incorrect details


































