
Upvc Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Working Temperature | 45°C |
| Standards Compliance | IS 4984 |
| Color | Off-white |
| Usage | Plumbing, irrigation, drainage systems |
| Features | Durable, Lightweight, Corrosion-resistant, Easy Installation, Cost-effective |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AKHIL ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from AKHIL ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1996
GST NO
29ADIPK7974J1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29ADIPK7974J1ZR
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Akhilesh Khandelwal
Address
Shop No-37/3, 4th Cross, Lalbagh Road, K.S. Garden, Bengaluru, Karnataka, 560027, India
Report incorrect details
































