
Upvc Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Blue |
| Size Range | 20-100 mm |
| Length | 6m |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Wall Thickness | Schedule 40 |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Features | Chemical Resistance, Leak-proof, Durable, Versatile, Reliable |
Product Overview
Key Features
We are reckoned as one of the leading manufacturers, suppliers and exporters of an exclusive assortment of UPVC Pipes. Our offered pipes are highly acknowledged for their various attributes like chemical resistance, leak-proof nature and durable construction. These pipes are made using excellent quality plastic that is obtained from authentic vendors of the market. With the help of wide distribution network, we ensure timely delivery of our consignments to clients. UPVC Pipes can be availed from us in various sizes, lengths and thicknesses as demanded by the clients.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jiangsu Huanqiulongsheng Environmental Technology Co., Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Jiangsu Huanqiulongsheng Environmental Technology Co., Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jiangsu, Jiangsu Sheng
Name
Mr. Jay Liu
Address
ChangZhou, Jiangsu, Jiangsu Sheng, China
Report incorrect details






































