
Upvc Pipes - Durable Thermal Resistant Piping System | Sturdy Design, Dimensional Accuracy, Easy Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Diameter Range | 20-110 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Length | 6m |
| Standards | IS 4985 |
| Color | Off-white |
| Usage | Residential & commercial water supply |
| Features | Durable, Lightweight, Easy Install, Water Supply, Cost-effective, Corrosion Resistant |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Sturdy construction
Dimensional accuracy
Easy to install
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, J K TECHNOPLAST PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from J K TECHNOPLAST PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
18
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AACCJ6589N1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACCJ6589N1ZQ
Jalna, Maharashtra
Accepts only Foreign inquiries
Director
Mr Ganesh Singare
Address
Plot No. A-9/1/2, Additional Midc, Aurangabad Road, Jalna, Maharashtra, 431203, India
Report incorrect details





































