
Upvc Pipes - High-quality Raw Materials, Versatile Types For Diverse Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | uPVC |
| Color | White |
| Size Range | 20-150mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Standards | IS 4985 |
| Usage | Plumbing and drainage systems; water supply; irrigation |
| Temperature Rating | 45°C |
| Features | Durable, Corrosion-resistant, Lightweight, Easy Installation, Cost-effective, Long-lasting, High-strength |
| Product Type | Upvc Pipes |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bansal Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Bansal Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bhiwani, Haryana
Proprietor
Mr. Sankit Bansal
Address
Naya Bazar, Infront Of Church, Housing Board Colony, Jhankar Road, Bhiwani, Haryana, 127021, India
Report incorrect details
































