
Upvc Pipes - Durable And Long-lasting, Premium Quality Fabricated With Latest Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Gray |
| Diameter Range | 20-150mm |
| Pressure Rating | 10-25 bar |
| Length | 6m |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Features | Durable, Long life, Cost effective, Reliable, Versatile |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BANSAL PIPE INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from BANSAL PIPE INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AALFB1547N1ZB
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AALFB1547N1ZB
Indore, Madhya Pradesh
PARTNER
Mr. Harshendra Bansal
Members since
14 Years
Address
575/5, M.G. Road, Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
Report incorrect details




























