
Upvc Pipes - High Grade Raw Material, Unique Leak-prevention Ring | Low Installation Cost, Compliant With Quality Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Diameter | 20-150mm |
| Pressure Rating | 10-25 bar |
| Length | 6m |
| Color | Off-white |
| Standards | IS 4985 |
| Usage | Water supply, drainage systems in buildings and industries |
| Features | Leak-proof, Easy install, Low cost, Durable, Reliable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ambica Pipes & Trader has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from Ambica Pipes & Trader at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AASPK2518D1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AASPK2518D1ZX
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Anil Kataria
Address
89, Thambu Chetty Street, Parrys, Chennai, Tamil Nadu, 600001, India
Report incorrect details










































