
Upvc Pipe Fitting
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | uPVC |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 45°C |
| Standards Compliance | BS EN ISO 1452 |
| Joint Type | Solvent weld |
| Usage | Plumbing and drainage systems; water supply; chemical transport |
| Features | Secure joints, Easy Installation, Durable, Corrosion resistant, Lightweight |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JENSI ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from JENSI ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BCIPS4987B1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BCIPS4987B1ZC
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Anil Patel
Address
4, Ganesh Complex, 1st Floor, Opp.-Lalpark, Bolbala, 80Feet Road, Near Atika(South), Rajkot, Gujarat, 360002, India
Report incorrect details

































