
Upvc Pipe - Color: White
Price: 1563.50 INR / METER Meter METER
(1325.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1565.00 INR / Meter
Weight :
10.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
30
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Thread Type | Hardtube |
| Features | Durable |
| Diameter | 4 Inch (in) |
| Usage & Applications | Plumbing |
| Shape | Round |
| Usage | Plumbing |
| End Type | Working Pressure 2.5 kg/sq2 |
| Corrosion Resistant | YES |
| Material Type | UPVC |
| Application | Plumbing |
| Material | UPVC |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 300 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Loose |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Length | 600.00 cm |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 11.00 cm |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Packsize | 1 |
| Price | 1325.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | actual |
| GSTIN | 18% |
| Weight | 10.00 Kilogram |
| MRP | 1565.00 INR |
| Unit Type | Meter |
| Product Unit | 1 Meter |
| Color | White |
| Returnable | No |
| Mop | 30 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Breadth | 11.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 30 |
Product Overview
Key Features
| Brand : | AR INDUSTRIES |
| Length of Pipe : | 6 Meter |
| Material : | UPVC |
| Pipe Joint type : | Sol fit |
| Type : | Hardtube |
| Size/Diameter : | 4 inch |
| Pipe Class : | Schedule 40 |
| Color : | White |
| Working Pressure : | 2.5 kg/sq2 |
| Usage/Application : | Plumbing |
| Shape : | Round |
| Country of Origin : | India |
| Quality : | Optimum |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Upvc & Cpvc Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details


























