
Upvc Pipe - Non-toxic And Impact Resistant, Weather Proof With Contamination Resistance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Gray |
| Size Range | 20-150mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Standard | IS 4984 |
| Length | 6m |
| Usage | Potable water supply, building construction and industrial applications |
| Features | Durable pipes, Water supply, Impact resistant, Weatherproof, Non-toxic, Hygienic |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Non-toxic and impact resistance
Weather proof quality
Resistance against contamination
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Jalaram Pipes has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Shree Jalaram Pipes at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
GST NO
24AFUPC6787P1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AFUPC6787P1ZG
Vapi, Gujarat
Proprietor
Mr. Suresh Changecha
Address
Gala No.2, Survey No.297, Near Pioneer Bakery Silvassa Road, Village & Post Office-chanod, Taluka-pardi, Dist.valsad, Vapi, Gujarat, 396195, India
Report incorrect details

































