
Upvc Fta - Premium Grade Quality Components, Industry Approved Testing Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Thread Type | Female |
| Size Range | 20-50 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 60°C |
| Usage | Plumbing and drainage systems, industrial applications, chemical handling |
| Features | Easy Install, Durable, Reliable, Cost-effective, Secure Fit, Long Life |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Eagle Plastic Ind. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from Eagle Plastic Ind. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gondal, Gujarat
proprietor
Mr Atul Maheta
Address
Near 220 KV, Sab Station, Jait Pur Road, Maruti Park, Gondal, Gujarat, 360311, India
plastic pipe fittings in Gondal
Report incorrect details








































