
Upvc Flange - High Quality Material, Versatile Specifications | Precision Engineered For Optimal Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Nominal Size | Range 25-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-40°C |
| Standards Compliance | ISO |
| Usage | Pipe connection and sealing in plumbing and drainage systems |
| Features | Durable, Reliable, Corrosion-resistant, Easy Installation, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Laxmi Pipe Agency has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Flanges in bulk from Laxmi Pipe Agency at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Anshul Mantri
Address
No. 565/2, Nagar Nigam Market, Maharani road. Opposite Alora Talkies, Indore, Madhya Pradesh, 452007, India
Report incorrect details










































