
Upvc Fixed Door
Price: 450 INR / Square Feet
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Square Feet
In Stock
Product Specifications
| Anti Corrosion | Yes |
| Operation Type | Non-operable |
| Height | 2100 mm |
| Surface Finish | Smooth |
| Glass Thickness | 5 mm - 24 mm |
| Coating Type | UV Resistant |
| Finish Type | Glossy/Smooth |
| Tensile Strength | High |
| Operating Temperature | -30C to +60C |
| Load Capacity | Standard |
| Standard | As per IS/ISO Standards |
| Weather Resistance | Yes |
| Usage & Applications | Balconies, Entrances, Rooms |
| Width | 900 mm |
| Glass Type | Single or Double Glazed |
| Security Features | Toughened Glass Available |
| Thickness | 60 mm |
| Function | Partition, Insulation |
| Product Type | Other, uPVC Fixed Door |
| Material | Other, uPVC (Unplasticized Polyvinyl Chloride) |
| Size | Customizable |
| Weight | Approx. 25 kg |
| Color | White |
| Application | Residential, Commercial |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Design Type | Plain/Rectangular |
| Product Model | UPVC-FXD-01 |
| Window Type | Other, Fixed Door |
| Installation Type | Other, Fixed |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AISPC0325J1Z9
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AISPC0325J1Z9
Lucknow, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Pritam Singh
Members since
1 Years
Address
BNo 633/1/11, FAIZABAD ROAD, CHINHAT, Lucknow, Uttar Pradesh, 226028, India
upvc sliding door in Lucknow
Report incorrect details
































