
Upvc End Caps - Durable, High-performance Fitment | Long-lasting Usable Life, Designed For Challenging Industrial Demands
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Size Range | 15-50mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-60°C |
| Usage | Sealing UPVC pipes, preventing leakage and debris entry |
| Standard | IS 4985 |
| Features | Durable, Reliable, Easy fit, Long life, Weatherproof, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Prashant Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Prashant Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CCYPP3671A1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CCYPP3671A1ZD
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Kanti Bhai Patel
Address
Mavdi Gam, Khodiyar Auto Garage, Near Sasta Anaj Shop, Rajkot, Gujarat, 360004, India
end caps in Rajkot
Report incorrect details









































