
Upvc End Cap By Dipson Polymers Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | uPVC |
| Color | White |
| Diameter | 25mm |
| Height | 15mm |
| Usage | Sealing uPVC pipes, protecting pipe ends from debris, and preventing water leakage. |
| Standard | IS 4985 |
| Temperature Range | 0-60°C |
| Features | Durable Seal, Easy Install, Watertight, Cost-effective, Corrosion-resistant |
| Product Type | Cap |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Gujarat |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DIPSON POLYMERS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from DIPSON POLYMERS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAFCD8782N1Z0
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCD8782N1Z0
Rajkot, Gujarat
Support
Ms Customer Care
Address
Yamuna Industrial Area, Survey No. 22, Plot No. 1, B/H. Perfect Showroom, Gondal Road, Vavdi, Rajkot, Gujarat, 360004, India
Report incorrect details







































