
Upvc End Cap - Durable & Quality Assured Material , High Performance And Versatile Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Diameter | 25-150mm |
| Wall Thickness | 2-5mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Usage | Sealing pipe ends; protecting pipe systems from debris and moisture. Suitable for plumbing and drainage applications. |
| Standards | IS 4984 |
| Features | Durable Seal, Easy Install, Cost-effective, Reliable, Protection, Versatile |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vijay Sales Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Products in bulk from Vijay Sales Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABIPP8652L1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABIPP8652L1Z3
Kalol, Gujarat
Proprietor
Mr. Sanjay Prajapati
Address
Gandhinagar, Memon Market, Behind Telephone Exchange, Near ST Bus Stand, Kalol, Gujarat, 382721, India
plastic end caps in Kalol
Report incorrect details









































