
Upvc Coupler
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Water Way
In Stock
Product Specifications
| Material | uPVC |
| Color | White |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-40°C |
| Usage | Joining uPVC pipes of the same diameter |
| Standards | BS EN ISO 1452 |
| Features | Easy Installation, Durable, Watertight Seal, Corrosion Resistant, Cost Effective |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRASHANT ENGINEERING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from PRASHANT ENGINEERING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Producer
Employee Count
12
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
CEO
Mr Rohit Patel
Address
Bh. Government School, Opp. Ramdevpir Temple, Mavdi Village, Rajkot, Gujarat, 360004, India
pvc coupler in Rajkot
Report incorrect details
































