
Upvc Column Pipes - High Quality, Durable Design | Resistant To Corrosion, Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Diameter Range | 25-150 mm |
| Length Range | 2-6 m |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Standard | IS 4985 |
| Usage | Water supply columns, structural supports, other plumbing applications |
| Features | Durable pipes, Corrosion resistant, Easy installation, Lightweight design, Cost-effective |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ramdev Pipes has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Ramdev Pipes at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Report incorrect details
























