
Upvc Column Pipes - High-durability, Automated Precision Manufacturing , Unmatched Quality Components
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Diameter | 25-150 mm |
| Pressure Rating | 10-25 bar |
| Length | 6m |
| Usage | Borewell water pumping and other column applications |
| Standards | IS 4984 |
| Features | Durable, Cost-effective, High strength, Corrosion-resistant, Easy installation |
Product Overview
Key Features
C.R.I.'s vast experience and successful track record in pump industry spanning over 5 decades facilitate not only to enhance the range of pumps & motors, but also to produce and supply quality pumping accessories. The unit has state-of-the-art technology to manufacture u-PVC column pipes and plumbing pipes. The plants are empowered with fully automated machines that control the manufacturing process and specially designed numerically controlled threading machine for our column pipes threading operation. Also adequate safety factors has been considered in designing the pipes to have maximum weight carrying capacity.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CRI PUMPS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from CRI PUMPS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
GST NO
03AAACC9497N1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AAACC9497N1Z4
Ludhiana, Punjab
Deputy Branch Manager
Mr. Dheeraj Ahuja
Address
Lyall Market, Near G.M.T.Public School,. Opp. Jackson Petrol Pump. G.T. Road, Ludhiana, Punjab, 141008, India
Report incorrect details









































