
Upvc Casing Pipes - High Grade Natural Material, Durable Quality Assurance, Enhanced Technology Manufacturing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Blue |
| Diameter Range | 25-150 mm |
| Length Range | 3-6 m |
| Pressure Rating | 10-25 bar |
| Standard | IS 4985 |
| Usage | Water well casing, borehole lining |
| Features | Durable pipes, High Strength, Corrosion-free, Easy Installation, Long lifespan |
| Payment Terms | Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kerai impex has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Kerai impex at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bhuj, Gujarat
Proprietor
Mr. Vinod Kerai
Address
Sukhpar main Road, Sukhpar, Kutch, Bhuj, Gujarat, India
Report incorrect details




































